Zapraszamy od 26.09 - 6.10. 2022 do kina SOKÓŁ na przegląd filmów w ramach FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ 2021/2022 "Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie".
zestaw filmów: 2 zł
PRELEKCJE - Filip Nowak (filmoznawca)
--------------------
26.09 (poniedziałek) 2022, godz. 18:20
zestaw filmów I: NIOSĄC ŚWIADECTWO
Do czego zostaliśmy stworzeni? Twórcy prezentowanych filmów ukazują wielorakość powołań i dowodzą, że wszystko co niesie wsparcie bliźniemu – duchowo czy cieleśnie, wykonywane z sercem, może zostać naszą życiową misją.
reż. Ewa Święs-Kucybał
Film prezentuje jak współcześnie funkcjonuje krakowskie hospicjum, którego powstanie zainicjowało założone ponad 40 lat temu Towarzystwo Przyjaciół Chorych im. św. Łazarza. Jest to opowieść o pierwszych, tak daleko posuniętych działaniach na rzecz hospicyjnego działania, które nie tylko przynosi ulgę potrzebującym, ale także zwiększa świadomość społeczną o często marginalizowanych i samotnych cierpiących. W filmie przywołany jest również do tej pory przemilczany udział krakowskich środowisk „Solidarności”, ale co najważniejsze, oddaje głos tym, którzy w hospicjum szukają ukojenia i wsparcia bliźniego.
reż. Bogusława Stanowska-Cichoń
Jest to historia słynnego obrazu Jezusa Miłosiernego. O jego powstaniu i roli jaką odegrał oraz współczesnym znaczeniu usłyszymy od osób duchownych, które swoje życie związały z Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie swoje miejsce zajmuje w tej chwili niezwykły obraz. W relacji dokumentalnej zaprezentowane jest współczesne oblicze sanktuarium. Natomiast w onirycznej rekonstrukcji z udziałem aktorów, twórczyni przedstawia, jak zaczęła się historia świętego obrazu. Film powstał z okazji 20. rocznicy ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
--------------------
27.09 (wtorek) 2022, godz. 18:20
zestaw filmów II: ZBUNTOWANY KRAKÓW
Trzy obrazy zrealizowane przez doświadczonych twórców filmowych, którzy w pozornie dobrze już poznanej historii krakowskiej „Solidarności” początku lat 80., wciąż znajdują wątki, wydarzenia i postacie, które zasługują na wydobycie z mroków niepamięci. I są to opowieści przede wszystkim o oporze – niezłomnym, cichym, zapomnianym.
ZAPOMNIANY STRAJK W TVP KRAKÓW/2021/43’
reż. Piotr Augustynek
Film w opowieściach zbiorowego bohatera ukazuje mało znany fakt strajku pracowników krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Bohaterowie, niezwykle barwni weterani świata mediów, opowiadają jak
w gorącym okresie 1981-1983 przyłączyli się do działań strajkowych, co w przypadku telewizji uchodzącej wówczas za bezwzględnie lojalną wobec zakłamanego ustroju PRL-owskiego, jest ewenementem na skalę międzynarodową. Film jest niejako autobiograficzną relacją z marcowego wydarzenia 1981 roku, gdyż sami twórcy byli uczestnikami tych zdarzeń.
reż. Krzysztof Ridan
Krzysztof Ridan z kamerą w ręku od lat eksploruje Nową Hutę, ukazując ją w kontekstach społecznych, politycznych, kulturowych. Najcenniejsze są te opowieści, które wydobywa na światło dzienne. Tak było
z akcją „odwetową” po tragicznej śmierci Ryszarda Smagura, zamordowanego w trakcie manifestacji solidarnościowej 1 maja 1983 roku. Jego najbliżsi przyjaciele zorganizowali akcję rozbrojenia funkcjonariuszy NOMO (Nieetatowy Odział Milicji Obywatelskiej). Nie był to jednak akt krwawej zemsty, ale przez postawę „odwetowców” pokazujący, że wstrzymanie się od krzywdzenia wymaga siły i odwagi. Akcja ta wywołała serię działań władz. Wśród uczestników był niedawno zmarły Kazimierz Kubrak – niezwykła postać z Nowej Huty, która jest jednym narratorów opowieści o „Odwecie”.
GRUDNIOWA NOC/2021/49’
reż. Krzysztof Maćkowski
Krzysztof Maćkowski w swoim filmie przygląda się Nowej Hucie w momencie wprowadzenia stanu wojennego
w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Ta dzielnica była areną wielu zjawisk i postaw społecznych
w tamtym czasie, które zostały w różnych formach obszernie opisane. Twórca stara się jednak dotrzeć do tego, co w wyniku splotu różnych okoliczności zostało pominięte. Autor skupia się przede wszystkim na przedstawieniu kobiet związanych z zaangażowanymi opozycjonistami. Z filmu wyłaniają się sylwetki osób, które nie tylko angażowały się w działania opozycyjne, ale również musiały bronić normalności dnia codziennego - z wychowaniem dzieci i zdobywaniem żywności na czele. Te ciche bohaterki reprezentują głównie Krystyna Nowak i Janina Handzlik.
--------------------
29.09 (czwartek) 2022, godz. 18:00
zestaw filmów III: OCALENI
Filmowe opowieści o niezwykłych i tragicznych losach ludzi, którzy przetrwali dramat wojny, chociaż stanęli przed jej najmroczniejszym obliczem. Współcześnie toczona jest walka o ocalenie pamięci
o tych wydarzeniach, w której udział biorą również twórcy filmowi.
reż. Paweł Augustyn
Intensywna w przekazie i formie opowieść o brutalnej pacyfikacji leżącej w Małopolsce wsi Ochotnica Dolna, kiedy to odziały niemieckiego okupanta wymordowały ponad 50 osób oraz w znacznej części spaliły wioskę. Rozegrało się to 23 grudnia 1944 roku w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, stąd nazwa tego wstrząsającego, chociaż mało znanego wydarzenia, które w społeczności lokalnej wciąż pozostaje żywe. Reżyser Paweł Augustyn wraz z Anetą Wolańską ze Stowarzyszenia Promocji Tradycji i Kultury Ludowej KIYRPECKI docierają do ostatnich świadków masakry. Za pomocą ruchomych obrazów stworzonych przez artystę Przemysława Widła, reżyser rekonstruuje przebieg zdarzeń tamtej fatalnej nocy.
NAM NIE WOLNO BYŁO PŁAKAĆ/ 2021/ 35’
reż. Paulina Ibek
Poruszająca opowieść Lidii Maksymowicz jest również opowieścią o przemilczanym, tragicznym dziedzictwie obozowych dzieci. Bohaterka urodziła się w trakcie okupacji i trafiła do obozu Auschwitz Birkenau, który udaje jej się przetrwać. Zostaje rozdzielona z najbliższymi i odnajduje dom w rodzinie adopcyjnej. Z biegiem lat odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i poznaje losy utraconej rodziny. Obarczona straszliwym brzemieniem, przeżywa kolejne dekady życia, na nowo ucząc się kochać po doświadczeniu traumy. To opowieść o przetrwaniu i ciągłym poznawaniu swoich uczuć, które nigdy się nie kończy.
--------------------
30.09 (piątek) 2022, godz. 17:30
zestaw filmów IV: KROPLA DRĄŻY SKAŁĘ
Dwa obrazy ukazujące pracę u podstaw ludzi o niezwykłej wrażliwości. Dzięki intuicji, a także wytrwałości i poświęceniu zapewnili oni przetrwanie kulturowemu i artystycznemu dziedzictwu swojego regionu.
KSIĘDZA NITKI KRONIKA EKSPOZYCJI PASZYŃSKIEGO TALENTU / 2021/ 35’
reż. Jacek Kurzeja, Joanna Hołda
Joanna Hołda oraz Jacek Kurzeja kolejny raz ukazują niezwykłą postać, która przez swoje działanie lokalne, zyskała znaczenie o charakterze globalnym. Chociaż nie tyle zdobył je sam tytułowy bohater, co konsekwencje decyzji podjętej na pewnym etapie swojej działalności. Ksiądz Edward Nitka przez wiele lat sprawowania probostwa w Paszynie gromadził i chronił przed zniszczeniem dorobek twórców ludowych. Wrażliwość na osiągnięcia często lekceważonych artystów ludowych oraz współpraca ze znakomitymi znawcami tej kultury zaowocowały niezwykłymi, znanymi na całym świecie zbiorami rzeźb ludowych. W fenomen paszyńskiego talentu wprowadzają widzów kunsztownie zrealizowane zdjęcia, a ciężar opowieści w znacznej mierze przyjmuje na siebie Antoni Kroh – etnograf i badacz, a także wieloletni współpracownik księdza Nitki.
W NAS WZÓR, MUSI POWSTAĆ / 2021/40’
reż. Inka Bogucka
Film jest poświęcony Józefinie Mice, która poza swoją ukochaną Orawą nie jest postacią szerzej znaną. Wraz
z mężem Emilem dbała o kulturę Orawy oraz o lokalną społeczność, organizując życie kulturalne, oświatowe
i muzyczne. Wspólnie rozwijali również medyczne zaplecze regionu. Ich wielka praca społeczna została przerwana przez II Wojnę Światową i tragiczną śmierć. Za swoją działalność patriotyczną wymierzoną
w okupanta zostali zatrzymani, poddani torturom oraz straceni. Twórczyni filmu sięga po różne sposoby ukazywania tych postaci – stosuje rekonstrukcję historyczną, ale również pokazuje współczesne oblicze Orawy, a w szczególności jej mieszkańców, którzy niezwykle licznie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w powstawaniu filmu.
--------------------
1.10 (sobota), godz. 17:30
NIESPOKOJNY DUCH JÓZEFA PITONIA / 2021/ 46’
Józef Pitoń to wybitna postać Podhala. Znakomity gawędziarz, tancerz, nestor podhalańskich regionalistów. Przewodnik, ratownik górski, instruktor narciarstwa… Lista jego ról jest długa i świadczy o nieprzebranej energii oraz woli działania tego blisko 90-letniego mężczyzny. Aleksandra Klawa w swoim filmie ukazała oblicza tej postaci, odkrywając również jego niezwykłą więź i miłość do gór. To one bowiem spajają wszystkie jego życiowe role. Są w centrum jego działań i nie pozwalają mu usiedzieć na miejscu. Duch Józefa Pitonia jest jednocześnie niespokojny, dobrotliwy i opiekuńczy, a swoją troską szczególnie otacza podhalańskie dziedzictwo. Aleksandra Klawa zrealizowała filmowy portret niezwykłego człowieka, ale również zajmujący dokument wpisujący się w tradycję filmu górskiego.
--------------------
2.10 (niedziela), godz. 15:15
zestaw filmów V: WIELU MAKSYMILIANÓW
Maksymilian Maria Kolbe to postać wbrew pozorom wciąż niepoznana i zaskakująca. Kolejne próby filmowego opowiedzenia o jego życiu, czy to w formie dokumentu, kina drogi, czy animowanej formy dla najmłodszych, dowodzą wielowymiarowości tego świętego, a także olbrzymiego znaczenia dziedzictwa, jakie po sobie zostawił.
W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO MAKSYMILIANA /2021/25’
reż. Gabriela Mruszczak
Maksymilian Maria Kolbe. Jedna z najbardziej znanych osób świata chrześcijańskiego XX wieku. Zakonnik znany ze swego heroizmu, który objawił się w wielkiej miłości do współwięźnia. Dobrowolnie wybierając śmierć głodową, oddał za niego życie. Męczennik wyniesiony na ołtarze, a także wizjoner i społecznik. Jednak ta postać skrywa znacznie więcej. Gabriela Mruszczak z kamerą w ręce rusza śladami świętego Maksymiliana i spotyka ludzi, o których nie przeczytamy w encyklopedii, ale których życie silnie naznaczone było spotkaniem z tak słynnym dzisiaj franciszkaninem.
reż. Marek Burda
Maksymilian Maria Kolbe to jedna z najbardziej rozpoznawanych osób w Polsce, które zostały wyniesione na ołtarze. Od dziecka słyszymy o jego wielkim poświęceniu dla bliźniego, które było bezgraniczne
i tragicznie dokonało się w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Znacznie mniej mówi się jednak o tym, jak nowoczesnym był człowiekiem, wizjonerem z głową pełną pomysłów i umiejętnością wykorzystywania technologii w dobrym celu. Film ukazuje właśnie takie mniej znane oblicze Świętego Maksymiliana – osoby z otwartą głową oraz niezwykle uduchowionego przewodnika. Młodzi bohaterowie odkrywają postać Szalonego Maksa za pomocą nowoczesnej techniki i nowych mediów.
--------------------
FOR HEROES / 2021/ 45’
Każdy ma swoją historię. Każdy z nich zaliczył upadek. Znają smak porażki. Ale to, co ich napędza to apetyt na zwycięstwo i wiara w samych siebie. Tacy są For Heroes. Drużyna koszykarzy, którzy poruszają się na wózkach. Członkowie zespołu konfrontacji z niepełnosprawnością doświadczali na różnych etapach życia. Jedni dorastali z dysfunkcją, inni musieli się z nią zmierzyć już jako osoby dorosłe. Paulina Ibek pokazuje ich życie na boisku, ale również domową codzienność, dowodząc, że walka ze słabościami filmowych bohaterów toczy się nieprzerwanie.
KLAUZULA INFORMACYJNA OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „RODO”) i ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018. 1000), Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, przedstawia podstawowe informacje dotyczące przetwarzania pozyskanych danych osobowych.
Administratorem danych osobowych jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu z siedzibą w Nowym Sączu, z którym można się skontaktować w następujący sposób:
adres: 33-300 Nowy Sącz, ul Długosza 3
adres e-mail kontakt@mcksokol.pl
telefon: 18 4482 610
We wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych można się skontaktować, poprzez adres
e-mail: iod@mcksokol.pl lub pisemnie na w/w adres głównej siedziby.
Administrator przetwarza dane w celu realizacji swoich statutowych zadań.
Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych celów, zgodnie z kryteriami określonymi w przepisach prawa.
ADMINISTRATOR INFORMUJE, ŻE ZAINTERESOWANEMU PRZYSŁUGUJĄ NASTĘPUJĄCE PRAWA:
1) dostępu do treści swoich danych osobowych (art. 15 RODO),
2) sprostowania (poprawienia) nieprawidłowych danych (art. 16 RODO),
3) usunięcia danych przetwarzanych bezpodstawnie i bezprawnie (prawo do bycia zapomnianym - w art. 17 RODO),
4) ograniczenia przetwarzania danych (tzn. wstrzymanie operacji na danych lub nieusuwanie danych – stosownie do złożonego wniosku - art. 18 RODO);
5) prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach wskazanych w art. 21 RODO, co oznacza, iż niezależnie od praw wymienionych w niniejszym dokumencie mogą Państwo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych, jeśli podstawą wykorzystania danych jest nasz prawnie uzasadniony interes lub interes publiczny. W takiej sytuacji, po rozpatrzeniu Państwa wniosku nie będziemy już mogli przetwarzać Państwa danych osobowych objętych sprzeciwem, chyba że wykażemy istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
6) prawo do przenoszenia danych przetwarzanych w sposób zautomatyzowany na zasadach określonych w art. 20 RODO, co oznacza iż mają Państwo prawo żądać, by Państwa dane osobowe zostały przesłane przez nas bezpośrednio innemu administratorowi, o ile jest to technicznie możliwe.
7) prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) RODO,
8) prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – o ile uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych odbywa się z naruszeniem RODO do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
GROMADZENIE DANYCH:
I. Wszelkie dane osobowe zbierane przez strony i aplikacje internetowe zamieszczone na serwerach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ są gromadzone na dwa sposoby:
1. Informacje podawane dobrowolnie przez użytkowników w celu subskrypcji newslettera, korzystania z formularzy kontaktowych, wypełnienia formularzy rejestracyjnych w celu zapisu na wydarzenie, a także w celu tworzenia kont użytkowników na stronach i aplikacjach internetowych.
2. Informacje uzyskiwane automatycznie podczas korzystania przez użytkowników z naszych stron i aplikacji internetowych, tj.:
Informacje w dziennikach serwerów - nasze serwery automatycznie zapisują takie dane, jak żądanie strony wysyłane przez użytkownika, datę i godzinę żądania, dane urządzenia (np. model sprzętu), typ przeglądarki, język przeglądarki, typ systemu operacyjnego, adres IP oraz tzw. pliki cookies.
Adres IP - każdy komputer podłączony do Internetu ma przypisany niepowtarzalny numer, czyli adres IP. Na jego podstawie można np. zidentyfikować kraj, z którego dany użytkownik łączy się z siecią.
Pliki cookies (tzw. ciasteczka) - niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwis internetowy, który odwiedza internauta, do urządzenia internauty (komputer, tablet, smartfon itp.).
INFORMACJE O ZBIERANYCH DANYCH OSOBOWYCH:
Dane osobowe zbierane przez strony i aplikacje internetowe zamieszczone na serwerach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ przeznaczone są wyłącznie na użytek Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ (do celów administracyjnych i statystycznych) lub służą do zapewnienia określonych usług naszym odbiorcom (użytkownikom).
Dane osobowe, podane przez użytkownika na stronach lub aplikacjach internetowych zamieszczonych na serwerach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, będą przetwarzane wyłącznie w celu, do którego są zbierane. Podanie danych ma charakter dobrowolny, jednak niezbędny do realizacji celu, w jakim są one zbierane. Niepodanie danych osobowych jest równoznaczne z brakiem możliwości korzystania z danego narzędzia, aplikacji internetowej, bądź usługi.
Dane osobowe użytkownika mogą zostać ujawnione innym podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane te nie będą jednak udostępniane innym instytucjom, organizacjom, osobom trzecim i nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również profilowane.
BEZPIECZEŃSTWO:
Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ dokłada wszelkich starań, aby chronić strony i aplikacje internetowe zamieszczone na serwerach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich. Strony i aplikacje internetowe zawierają odnośniki do innych stron internetowych.
Zdajemy sobie sprawę, że ponosimy odpowiedzialność za ochronę danych powierzonych nam przez użytkowników. Kwestie bezpieczeństwa traktujemy niezwykle poważnie. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby chronić nasze strony i aplikacje internetowe przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich oraz kontrolujemy nasze metody gromadzenia, przechowywania i przetwarzania informacji. Stosujemy urządzenia i systemy zabezpieczające dane przetwarzane na serwerach oraz fizyczne środki bezpieczeństwa.
Poruszanie się bez użycia myszki
Stronę www.kino-sokol.pl można przeglądać bez użycia myszki, przy użyciu klawiatury. Witryna oparta jest o strukturę nagłówków, która umożliwia szybkie poruszanie się po niej przy użyciu klawisza TAB. Filtry, kalendarz i inne funkcjonalności zbudowane są zgodnie ze standardami i są dostępne przy użyciu klawiatury.
Powiększanie strony
Przeglądarki internetowe za pomocą skrótów klawiaturowych lub odpowiednich ustawień umożliwiają powiększenie serwisu.
Poniżej informacje jak w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć treść.
Powiększanie strony w przeglądarkach jest możliwe na dwa sposoby:
Pomniejszanie strony w przeglądarkach jest możliwe na dwa sposoby:
Domyślny rozmiar strony w przeglądarkach, jego ustawienie jest możliwe na dwa sposoby:
Wierzymy, że nie ma barier, których moglibyśmy nie pokonać.
Przyjdź, sprawdź i przekonaj się sam :)
KONTAKT I WSPARCIE ZE STRONY PRACOWNIKÓW
Tłumacz języka migowego online
Kontakt dla osób z niepełnosprawnościami słuchu poprzez SMS:
tel.: +48 600 439 299.
Nagranie, na sekretarce telefonicznej, aktualnego repertuaru kina oraz informacja o rezerwacji seansów grupowych:
tel.:+48 18 448 26 00
KIEROWNIK KINA/KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI KINA SOKÓŁ
Diana Kamykowska-Gacek
tel.: +48 18 448 26 32
e-mail: d.kamykowska@mcksokol.pl
DOSTĘPNOŚĆ w Kinie SOKÓŁ:
Informacje o udogodnieniach znajdują się przy tytule filmu w REPERTUARZE. Repertuar jest na stronie www.kino-sokol.pl oraz na drukowanych ulotkach i afiszach repertuarowych. Ulotki dostępne są w kasie biletowej MCK SOKÓŁ.
Ulgowe bilety na wszystkie seanse kinowe oferujemy w każdy poniedziałek. Nie pobieramy dodatkowych opłat za okulary 3D.
POLITYKA CENOWA
Bilety ulgowe przysługują, na podstawie ważnej legitymacji:
- dzieciom, młodzieży uczącej się, studentom,
- emerytom, rencistom,
- posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz Nowosądeckiej Karty Rodziny (karta + dowód osobisty, karta dziecka + legitymacja),
- aktywnym Honorowym Dawcom Krwi,
- działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych (tylko na wydarzenia artystyczne).
Bilety darmowe, na podstawie stosownych dokumentów przysługują:
- przewodnikom osoby z pierwszą grupą inwalidzką,
- opiekunom dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
DOJAZD I PARKING
MCK SOKÓŁ mieści się w centrum miasta przy ul. Długosza 3. Dysponujemy parkingiem bez barier architektonicznych z oznakowanym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami.
Parking i wejście do budynku znajdują się od ul. Kościuszki. Możesz w łatwy sposób dojechać tu komunikacją miejską (przystanki: Długosza-Planty, Konarskiego i Kościuszki).
OTOCZENIE INSTYTUCJI
Wejście do budynku – proponujemy dwa rozwiązania:
KASA BILETOWA
Kasa znajduje się na poziomie wejścia do budynku. Dysponujemy dwoma ladami/oknami obsługi o różnych wysokościach w zależności od potrzeb klienta.
PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI
Każda kondygnacja budynku w części usługowej udostępniona jest osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Winda osobowa ma wyjścia z dwóch stron. Każdy poziom zapowiadany jest przez lektora, a przyciski sterujące pracą windy mają wypukłą strukturę oraz zapisane są alfabetem Braille’a.
Poziom -1: sala kominkowa, sala im. Zofii Rysiówny, toalety
Poziom 0: sala im. Danuty Szaflarskiej
Poziom 1: wyjście z budynku, kasa, sala kinowa im. Piotra Kosińskiego, sala widowiskowo-kinowa im. Lucjana Lipińskiego, toaleta dla osób ze szczególnymi potrzebami
Poziom 2: kawiarnia Klub Sztuki, toaleta dla osób z niepełnosprawnościami
Poziom 3: sala im. Romana Sichrawy
Poziom 4: sala edukacyjna, balkon sali im. Romana Sichrawy, toaleta dla osób z niepełnosprawnościami
Poziom 5: sala im. Bolesława Barbackiego, toalety
W salach kinowych, koncertowych, konferencyjnych i szkoleniowych wyznaczone są miejsca na wózki inwalidzkie.
Tablice tyflograficzne z rozmieszczeniem przestrzennym układu sali znajdują się przy wejściach do sali widowiskowo-kinowej im. Lucjana Lipińskiego.
Psy asystujące są mile widziane, zapewniamy miskę z wodą – dostępna jest w kasie biletowej.
TOALETA
Toaleta, przystosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami, znajduje się w korytarzu za kasą biletową po lewej stronie. W toalecie jest przewijak. Druga toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi znajduje się na 1. piętrze obok kawiarni Klub Sztuki.
Trzecia toaleta jest na 2. piętrze obok sali edukacyjnej. Toalety wyposażone są w system dźwiękowo-wizualny.
JAK SIĘ ZACHOWAĆ W PRZYPADKU EWAKUACJI
Wszystkie pomieszczenia - Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu ul. Długosza 3 oraz Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu ul. Kościuszki 34 - tworzą organizacyjnie i technicznie jeden wzajemnie uzupełniający się obiekt. Wyposażone są w system sygnalizacji pożaru z monitoringiem całodobowym, podpiętym do Jednostki Ratunkowo-Gaśniczej Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Czujki alarmowe po wykryciu zadymienia uruchamiają sygnał dźwiękowy i świetlny. Sygnalizatory akustyczne są słyszalne w każdej części obiektu, a sygnalizatory optyczne dodatkowo zamontowane są w toaletach dla osób niepełnosprawnościami.
Ewakuacją do momentu przybycia Straży Pożarnej dowodzi kierownik techniczny obiektu lub jego zastępca. Jeżeli kierownik techniczny lub zastępca kierownika są nieobecni, to opuszczeniem budynku kierują:
- ewakuacją osób korzystających z sal kinowych - odpowiedzialny w danym dniu i na danej zmianie opiekun sali – bileter;
- ewakuacją osób korzystających z sal wystawowych - odpowiedzialny w danym dniu i na danej zmianie opiekun ekspozycji;
- ewakuacją osób korzystających z pozostałych pomieszczeń - sal w obiekcie – osoba odpowiedzialna za organizację zajęć, obecna w danym dniu i czasie np. koordynator wydarzenia, instruktor, trener;
- ewakuacją osób korzystających z kawiarni Klub Sztuki - obsługa kawiarni.
Ewakuowane w pierwszej kolejności są dzieci oraz osoby o ograniczonej zdolności poruszania się (z różnych względów). Osoby odpowiedzialne za ich ewakuację w pierwszej kolejności zadbają o wyznaczenie i zobowiązanie osób sprawnych z najbliższego otoczenia do udzielenia potrzebującym pomocy (w miarę ich możliwości) oraz wskażą drogi ewakuacyjne i lokalizację sprzętu ewakuacyjnego.
W celu zapewnienia właściwej widzialności umożliwiającej ewakuację klatki ewakuacyjne są oddymiane za pomocą klap i nawietrzania mechanicznego. Drogi ewakuacyjne wyposażono w awaryjne oświetlenie oraz fluorescencyjne znaki kierunkowe, aby jednoznacznie wskazywały drogę ewakuacji do bezpiecznego miejsca.
Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej. W dolnych partiach pomieszczeń panować będzie mniejsze zadymienie. Poruszać trzeba się wzdłuż ścian, by nie stracić orientacji, co do kierunku ruchu.
Długość drogi ewakuacyjnej, z poszczególnym pomieszczeń obiektu do klatek ewakuacyjnych i do wyjścia na zewnątrz obiektu, nie przekracza 20 m.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
TREŚCI NIEDOSTĘPNE
OBSŁUGA ZA POMOCĄ KLAWIATURY
STRUKTURA NAGŁÓWKÓW
SKANY DOKUMENTÓW
TEKSTY LINKÓW
OTWIERANIE W NOWYM OKNIE
ETYKIETY W POLACH EDYCJI
OBSŁUGA FORMULARZA
KOMUNIKATY O STANIE
TEKSTY ALTERNATYWNE DLA OBRAZKÓW
OBSŁUGA SLAJDERA
KONTRAST DLA TEKSTU
DOKUMENTY PDF
PRZYGOTOWANIE DEKLARACJI W SPRAWIE DOSTĘPNOŚCI
Deklarację sporządzono na podstawie oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez Utilitia Sp. z o.o..
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
SKARGI I ODWOŁANIA
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
NASZ ADRES
KONTAKT I WSPARCIE ZE STRONY PRACOWNIKÓW
Umożliwiamy osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza języka migowego online.
Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się.
Z usługi tłumacza języka migowego można skorzystać tu Tłumacz języka migowego online
Informacja o działalności MCK SOKÓŁ w PJM znajduje się tu FILM O DZIAŁALNOŚCI MCK SOKÓŁ
KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI MCK SOKÓŁ
KIEROWNIK KINA/KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI KINA SOKÓŁ
DOJAZD I PARKING
OTOCZENIE INSTYTUCJI
KASA BILETOWA
POLITYKA CENOWA
PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI
TOALETA
Toalety dla osób z różnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami ruchowymi, użytkownik zamyka samodzielnie od wewnątrz.
Mają one zamontowane duże lustra oraz dzwonki do przyzywowej sygnalizacji dźwiękowo-wizualnej.
Znajdują się:
JAK SIĘ ZACHOWAĆ W PRZYPADKU EWAKUACJI