pokaz slajdów: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy którzy od lat eksplorują indyjskie Himalaje. Zachwycimy się Śrinagarem - indyjską Wenecją, zajrzymy do warsztatów kaszmirskich rzemieślników oraz na plantację szafranu. Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.
slajdowisko: Zbigniew Durczok
Urlop w Korei Północnej? Czy wjazd tam w ogóle jest możliwy? Zapraszamy na pokaz o kraju niezwykłym, tajemniczym i uchodzącym za niedostępny. Podczas spotkania ze Zbigniewem Durczokiem dowiemy się, jak wygląda codzienne życie w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.
reż. Witalij Manski
Korea Północna, Czechy, Rosja, Niemcy, Łotwa 2015, dokument, 106'
Wyobraźmy sobie idealne życie w idealnym kraju. Idealni ludzie mieszkają w idealnych apartamentach. Pracują w idealnych miejscach pracy, a ich życie i świat porządkują idealne instytucje w idealny sposób. To oficjalny obraz Północnej Korei, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie.
reż. Leanne Pooley
Nowa Zelandia 2014, dramat / przygodowy / dokument
"Everest - poza krańcem świata" to niepowtarzalny dokument o pierwszym wejściu na Mount Everest, łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu.
slajdowisko: Piotr Horzela
Gdy po 40 dniach dopłynęliśmy do Polskiej Stacji Antarktycznej, na krach pływały krabojady, a pingwiny biegały po dachach zasypanych śniegiem budynków. Głuche pomruki dochodzące z oddali były dźwiękami powstającymi podczas cielenia się lodowców. W rejonach polarnych spędziłem blisko półtora roku. Pomagałem rozstawiać obozy terenowe geologom, pracowałem na lodowcach, zajmowałem się obserwacjami zwierząt z pingwinami na czele.
reż. Łukasz Sułowski
Polska 2010, 24', dokument
Dokumentalna wyprawa na madagaskarski Półwysep Masoala, na którym stworzono park narodowy, zamieszkiwany przez wiele rzadkich, endemicznych gatunków zwierząt. Wśród nich znajdują się m.in. felsuma madagaskarska, uroplatus i żaba pomidorowa. Film upamiętnia 235 rocznicę obwołania polskiego podróżnika Maurycego Beniowskiego królem Madagaskaru.
slajdowisko: Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik
Zapraszamy na podróż do Nowej Zelandii, którą pokochają wszyscy miłośnicy górskich wycieczek i bajkowych pejzaży. Przekonasz się na własnej skórze, jak łatwo można sobie zorganizować fantastyczną wycieczkę na drugą półkulę nie wydając przy tym fortuny.
reż. Pedro González-Rubio
Meksyk, 2009, 73'
Jorge i Roberta są od kilku lat w separacji. Pochodzą po prostu z dwóch różnych światów: Jorge lubi proste życie w dżungli, podczas gdy Roberta woli miejskie życie. On jest Meksykaninem, ona – Włoszką. Roberta postanawia wrócić do Rzymu razem z ich pięcioletnim synem Natanem. Jednak zanim wyjadą, Jorge chce zabrać młodego Natana w podróż, w nadziei pokazania mu jego meksykańskich korzeni.
slajdowisko: Ola Synowiec
Dlaczego mężczyźni w miejscowości Chiapa de Corzo przez tydzień przebierają się za kobiety? Do czego służą wypchane, martwe wiewiórki, którymi rzuca się w jaguary na dzień św. Sebastiana w wiosce Zinacantan? Zapraszam na kolorowe religijne fiesty ludowe odbywające się w meksykańskim stanie Chiapas w okresie karnawału. Na fiesty, gdzie stare miesza się z nowym, a katolickie z indiańskim.
slajdowisko: Bartosz Piziak
W trakcie pokazu odwiedzimy z autorem m.in. Aleppo, Hamę, Tartus, Damaszek, chrześcijańską Maloulę czy starożytną Palmyrę. Zaprezentowane zostaną fotografie wykonane w 2010 roku, niespełna kilka miesięcy przed rozpoczęciem antyrządowego powstania przeciwko dyktaturze Baszszara al-Asada, które w efekcie stało się zarzewiem trwającej do dziś krwawej wojny domowej...
reż. Joe Piscatella
USA, Syria, 2013, 74'
Ala’a Basatneh to charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą własnego laptopa pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i mieszka obecnie na przedmieściach Chicago. Działa za pomocą mediów społecznościowych, które okazują się ważnym czynnikiem wspierającym syryjską rewolucję.
reż. Carlos Saura
Reżyser zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z muzyką popularną, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.
reż. Louie Psihoyos
Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami.Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm, podejmując wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Zdobywca Oscara® za film „Zatoka delfinów”, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos postanawia aktywnie przyłączyć się do tego działania. Przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi, który w rzeczywistości okazuje się filmowym wezwaniem do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety.
slajdowisko: Emilia Grzesik
O podróżowaniu bardzo prywatnie, o rozwoju, odkrywaniu swoich własnych słabości i odnalezieniu ukrytych mocy. O dojrzewaniu do drogi i rozwoju w drodze. O podróży w najciemniejsze zakamarki duszy, do których ścieżki odkrywamy poprzez mozolne przeistaczanie się z turysty w podróżnika i pasjonata.Po trzech latach tułaczki nie wyobrażam sobie samej siebie gdybym tej osobistej podroży nie odbyła.
slajdowisko: Darek Dąbrowski
Do wygrania atrakcyjne nagrody!.
Nowa Gwinea to – pod względem zajmowanej powierzchni – druga co do wielkości wyspa na świecie. Ze względu na swą izolację i peryferyjne położenie jest to jednocześnie jeden z najdzikszych i najmniej poznanych regionów naszej planety.
reż. Lucy Walker
Miejskie wysypisko śmieci Jardim Gramacho („Ogrody Gramacho”) zbudowano na północnym skraju zatoki Guanabara w Rio de Janeiro, dokładnie naprzeciwko ikonicznej statuy Chrystusa Zbawiciela, który odwraca się do niego plecami, wyciągając ręce na południe, jak najdalej od niego.
slajdowisko: Bartosz Piziak
degustacja oryginalnej yerba mate
do wygrania atrakcyjne nagrody
Brazylia jest jednym z najbardziej fascynujących, a zarazem zróżnicowanych krajów świata, gdzie praktycznie na każdym kroku zauważalne są ogromne kontrasty. Opowieść dotyczyć będzie południowych stanów tego ogromnego kraju - od Rio de Janeiro po Rio Grande do Sul, w których odnajdziemy także wiele polskich śladów.
slajdowisko: Elżbieta Wiejaczka
"Afryka 2x2, czyli rowerem przez Czarny Ląd" to pomysł na niebanalną podróż poślubną. Ona chciała do Afryki, a on na rower. Przejechali przez 11 krajów w południowej części kontynentu (Namibia, Botswana, Zambia, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, Tanzania, Burundi, Rwanda, Uganda, Kenia), w sumie 7560 km, mierząc się ze zmęczeniem, złym stanem dróg, mentalnością Afrykańczyków, z trywialnie brzmiącymi, ale jakże doskwierającymi kłopotami w poszukiwaniu wody i jedzenia, a także z byciem razem 24 godz. na dobę w warunkach nie przypominających all inclusive ;-)
reż. Paweł Wysoczański
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć.
5 listopada, godz. 18:00
slajdowisko: Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik
Przychodząc na ten pokaz musicie być świadomi jednego – następnego dnia będziecie chcieli do Australii polecieć. My zamiast odradzać, „dołożymy jeszcze do pieca” i zdradzimy Wam patenty, jak tanio można po Australii podróżować i znaleźć prywatny jacht, na który wskoczycie gdy australijska wiza będzie się kończyć, a Wy dalej nie będziecie chcieli wracać do Polski. Na jachcie spędzicie kolejne kilka miesięcy gdzieś pomiędzy indonezyjskimi wysepkami, a może popłyniecie dalej? Na przykład na Madagaskar, albo do Afryki? Stamtąd już blisko do Polski! No bo to tylko wyobraźnia nas ogranicza....
reż. Luc Jacquet
Francja 2013, dokumentalny, 87'
Reżyser filmu Luc Jacquet, zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.
slajdowisko: Natalia i Mariusz Tokarczykowie
Najpierw popisaliśmy szafkę w salonie: ,,Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać”. Potem, zerkając nań kątem oka, z szerokim uśmiechem na buziach, kupiliśmy bilet w jedną stronę. Do Meksyku. Na pierwsze spotkanie z Ameryką Latynosów...
16 kwietnia, godz. 19:30
reż. Doris Dörrie
Im starsze drzewo wiśni, tym więcej ma kwiatów. A człowiek? Dlaczego z wiekiem coraz trudniej nam rozkwitnąć? Japoński zwyczaj każe celebrować Hanami, czyli wspólne podziwianie rozkwitu wiśni wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zapracowani do utraty tchu Japończycy wylegają tłumnie do parków, aby przypomnieć sobie o sprawach najistotniejszych...
slajdowisko z Marcinem Janikiem
Pokaz slajdów "Maroko - przez szczyty Atlasu i piaski Sahary" jest relacją z ponad miesięcznej wyprawy do Maroka, którą odbyłem latem 2013 roku wraz z żoną. Podczas tej podróży zwiedziliśmy zarówno miejsca powszechnie odwiedzane przez turystów, tj.: Marrakesz, Fez czy Casablankę, jak też te mało znane, zagubione w górach Atlasu i marokańskim interiorze.
spotkanie z podróżnikiem Sebastianem Bielakiem
"Thassos. Szmargadowa wyspa słonecznej Grecji" to pokaz slajdów z największej z wysp północnego basenu Morza Egejskiego (dawna Tracja). Prezentacja obejmuje przyrodę wyspy (flora i fauna), jej malownicze krajobrazy oraz plaże, nadmorskie miasteczka i porty, górskie wioski będące naturalnymi skansenami, styl życia i kulturę Tasyjczyków, atrakcje turystyczne i starożytne zabytki, lokalną architekturę, a także wybrane potrawy kuchni greckiej. Uzupełnieniem pokazu slajdów jest film krótkometrażowy o wyspie Thassos, nakręcone latem 2014 r. "Wspinaczka na Ipsarion"
reż. Yung Chang, Kanada 2007, 93 min
Dzisiejsze Chiny to kraj wielu kontrastów, rzadko spotykanych pod inną szerokością geograficzną. Wielowiekowa tradycja sąsiaduje tu z nowoczesnością, ubóstwo z pełnym przepychu bogactwem, dynamiczny rozwój ekonomiczny wielkich miast z porażającym zastojem na wsiach. Ten dualizm powraca w filmie Changa.
Pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów.
"... Wyprawa na Kilimandżaro jest jak gorąca kawa z lodami. Z rozległej, płaskiej i rozgrzanej słońcem sawanny wyrasta oprószony śniegiem potężny wulkan: Kilimandżaro.Przyciąga ludzi możliwością zdobycia najwyższego szczytu Afryki. ..."
reż. Ulrich Köhler
Niemiecki lekarz Ebbo Velten spędził kilkanaście lat w Afryce, walcząc z epidemią śpiączki afrykańskiej. Po kilku latach choroba została prawie całkowicie wyeliminowana, a Velten wraz z żoną mają wkrótce wrócić do Europy. Wyjazd z Afryki okazuje się jednak dla niego wyjątkowo trudny...
Pokaz slajdów Tadeusza "Mazeno" Dzięgielewskiego.
"...Ten wyjazd to była swego rodzaju terapia - trzy tygodnie w hotelu z milionem gwiazdek (nad głową). Monastyry, meczety, bezdroża, połoniny, kamienne trakty, ścieżki dla kóz, górskie jeziora, gorące źródła, jedzenie z bazaru, starożytna Grecja i Rzym, lasy, pasterze, piękne wybrzeże Morza Śródziemnego oraz biedni, ale serdeczni i gościnni ludzie..."
reż. Julia Loktev
Alex i Nica, amerykańscy 30-latkowie to zagorzali backpackersi wierzący w moc przygody, omijanie szlaków turystycznych i nudnych biur podróży.Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem w poszukiwaniu nowych doznań docierają do Gruzji, wynajmują lokalnego przewodnika i udają się na wyprawę w góry Kaukazu.
Pokaz slajdów Joanny i Jakuba Kańdulskich.
"... W kwietniu 2013 roku wybraliśmy się w 9-cio miesięczną rowerową podróż z Berlina do Hongkongu. Zaplanowaną trasę chcieliśmy pokonać w naturalnym dla człowieka tempie, unikając szoku kulturowego, jaki towarzyszy przeskokowi Europa-Azja..."